Το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ), παρουσιάζει τις παρουσίες και τα μετάλλια της ελληνικής κωπηλασίας σε Ολυμπιακούς Αγώνες

     Οι παρουσίες της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς ανά συμμετοχές

     


     1 ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ : 1984 ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ -ΚΟΝΤΟΜΑΝΩΛΗΣ Κ

                   1956 ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ- ΧΑΤΖΗΓΙΑΚΟΥΜΗΣ Ν

                   1952 ΕΛΣΙΝΚΙ -ΔΙΚΩΠΟΣ+(Εμμανουήλ-Κλαγκας-Νικολάου)

 
     2 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ: 2004 ΑΘΗΝΑ -2ΧΕΒ Α (χαλκινο)-2ΧΕΒ Γ(12η-Μ-Σακκελα)

                   2000 ΣΙΔΝΕΫ -2ΧΕΒ Α(8Η) -2ΧΕΒ Γ (11η)

                   1992 ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 1Χ Γ(7η Σβαιερ)-1Χ Α(11η- Καρυωτης)

                   1980 ΜΟΣΧΑ 1Χ Α(8η Κοντομ)- 2-Α (εκτός ημιτ)

                   1960 ΡΩΜΗ 4+Α , 2+Α


     3  ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ: 2020 TOKIO 1XA (ΝΤΟΥΣΚ 1η)- 2+Γ (ΚΥΡ Μ.-ΜΠΟΥΡ 5η) - 1ΧΓ (ΚΥΡ. ΑΝ. 10η)
   
                    2016 ΡΙΟ 2Χ Γ(ΑΣΟΥ-ΝΙΚΟΛ 4η)- 4ΧΕΒΑ (6η) - 4-Α(8η)

                    2008 ΠΕΚΙΝΟ 2ΧΕΒΑ (2η)- 2ΧΕΒΓ (6Η)- 1ΧΑ (10η)

                    1996 ΑΤΛΑΝΤΑ 2ΧΕΒΑ (10η)- 1ΧΓ(15η)-2ΧΕΒΓ (15η)

                    1988 ΣΕΟΥΛ 1ΧΓ (7η) - 4-Α (12η)- 2ΧΑ (εκτός ημιτ)

                    1948 ΛΟΝΔΙΝΟ 2+Α, 4+Α, 1ΧΑ (Ματθαίου Φαιδ)


     4 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ:  2012 ΛΟΝΔΙΝΟ 2ΧΕΒΓ (3η)  4-Α (4η) -2ΧΕΒΑ (8η) - 2-Α(9η)    
     

 
  
Οι ελληνικές συμμετοχές της κωπηλασίας σε Ολυμπιακούς Αγώνες


2020 TOKYO
1η  θέση - Απλό σκιφ Ανδρών: Στέφανος Ντούσκος
5η  Θέση - Δίκωπος Γυναικών: Μαρία Κυρίδου-Χριστίνα Μπούρμπου
10η Θέση - Απλό Σκιφ Γυναικών: Αννέτα Κυρίδου

2016 ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕΪΡΟ
4η θέση - Διπλό σκιφ Γυναικών: Κατερίνα Νικολαϊδου-Σοφία Ασουμανάκη
6η θέση - Τετράκωπος ελ. βαρών άνευ πηδαλ. Ανδρών: Στέφανος Ντούσκος, Σπύρος Γιάνναρος, Γιάννης Πέτρου, Παναγιώτης Μαγδανής
8η θέση - Τετράκωπος άνευ πηδαλ. Ανδρών: Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Χρήστου, Διονύσης Αγγελόπουλος

2012 ΛΟΝΔΙΝΟ
3η θέση - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών: Αλεξάνδρα Τσιάβου (Δ.Ν.Ο. Ηγουμενίτσας) - Χριστίνα Γιαζιτζίδου (Ν.Ο. Καστοριάς)
4η θέση - Τετράκωπος ανδρών: Γιάννης Χρήστου (Ν.Ο.Καστοριάς) - Στέργιος Παπαχρήστος (Ναυτικός Όμιλος Βόλου), Γιάννης Τσίλης (Ναυτικός Όμιλος 
          Ιωαννίνων) και Γιώργος Τζιάλλας (Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων)
   8η θέση - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών: Λευτέρης Κόνσολας (Ναυταθλητικός Ομιλος Σαλαμίνας) - Παναγιώτης Μαγδανής (Ναυτικός Όμιλος Λήμνου)
   9η θέση - Δίκωπος άνευ πηδαλιούχου: Απόστολος Γκουντούλας (Όμιλος Φίλων Θαλάσσσης) - Νίκος Γκουντούλας (Όμιλος Φίλων Θαλάσσσης)


2008 ΠΕΚΙΝΟ
2η θέση - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΣΦΠ) - Δημήτρης Μούγιος (Ν.Ο. Πόρου Τροιζηνίας)
6η θέση - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών: Χρύσα Μπισκιτζή (ΕΝΟ Αιγυπτιώτες)- Αλεξάνδρα Τσιάβου (Δ. Ν. Ομ. Ηγουμενίτσας)
10η θέση - Σκιφ ανδρών: Γιάννης Χρήστου (Ναυτικός Όμιλος Καστοριάς)


2004 ΑΘΗΝΑ
3η θέση  - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου) - Νίκος Σκιαθίτης (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου)
12η θέση - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών: Μαρία Σακελλαρίδου (ΙΟΘεσσαλονίκης)/Χρύσα Μπισκιτζή (ΕΝΟΑ)


2000 ΣΙΔΝΕΪ
8η θέση  - Διπλό σκίφ ελαφρών βαρών ανδρών: Βασίλης Πολύμερος (ΟΕΑ-ΝΑΒόλου) - Παναγιώτης Μηλιώτης (Ν. Ο. Ιωαννίνων)
11η θέση - Διπλό σκιφ ελ βαρών Γυναικών Χρύσα Μπισκιτζή-Αγγελική Γκρέμου


1996 ΑΤΛΑΝΤΑ

10η Θέση - Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Γιάννης Κουρκουρίκης-Βασίλης Πολύμερος
15η θέση - Σκιφ Γυναικών: Τόνια Σβάϊερ
15η θέση - Διπλό σκιφ ελ βαρών Γυναικών: Αγγελική Γκρέμου-Χρύσα Μπισκιτζή


1992 ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
7η θέση  - Σκιφ γυναικών: Αντωνία Σβάιερ (Ν.Ο. Ιωαννίνων)
11η Θέση - Σκιφ Ανδρών: Κώστας Καρυώτης


1988 ΣΕΟΥΛ
7η θέση  - Σκιφ γυναικών: Αντωνία Σβάιερ (Ν. Ο. Ιωαννίνων) 
12η θέση - Τετράκωπος άνευ: Σπύρος Γάτος-Γιώργος Φώτου-Βασίλης Λυκομήτρος-Χρήστος Χριστομάνος
4η Θέση Επαναληπτικό - Διπλό σκιφ: Κώστας Δίτσιος-Παντελής Παπατέρπος


1984 ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
6η θέση - Σκίφ ανδρών: Κώστας Κοντομανώλης (Όμιλος Ερετών) 


1980 ΜΟΣΧΑ
8η θέση - Σκιφ ανδρών: Κώστας Κοντομανώλης (Όμιλος Ερετών)
5η Θέση Επαναληπτικό - Δίκωπος άνευ: Γιώργος Κουρκούμπας-Νίκος Ιωαννίδης


1960 ΡΩΜΗ
4η Θέση Επαναληπτικό - Τετράκωπος μετά πηδαλιούχου: Γιάννης Θεοδωρακέας-Παναγιώτης Καλομπράτσος-
                  Ηλίας Πολυζώης-Τριαντάφυλλος Τσόνγκας-Γιάννης Συμπόνης

5η Θέση Επαναληπτικό - Δίκωπος μετά πηδαλιούχο: Γιάννης Θεοδωρακέας-Γιάννης Χρυσοχόου-Γιάννης Συμπόνης


1956 ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
2η θέση Επαναληπτικό - Σκιφ Ανδρών: Νίκος Χατζηγιακουμής


1952 ΕΛΣΙΝΚΙ

3η Θέση Επαναληπτικό - Δίκωπος μετά πηδαλιούχου: Γ.Εμμανουήλ-Η.Κλάγκας-Ν.Νικολάου


1948 ΛΟΝΔΙΝΟ
3η Θέση Επαναληπτικό - Δίκωπος μετά πηδαλιούχου: Γιώργος Βενιέρης-Γιάννης Διακουμάκος-Γρηγόρης Εμμανουήλ
2η Θέση Επαναληπτικό - Τετράκωπος μετά πηδαλιούχο: Γρηγόρης Εμμανουήλ-Νίκος Φιλιππίδης-Ηρακλής Κλάγκας-Νίκος Νικολάου-Φίλας Παρασκευαϊδης
3η Θέση Επαναληπτικό - Σκιφ Ανδρών: Φαίδων Ματθαίου 

ΑΣΠΑΣΙΑ ΒΕΛΟΝΑΚΗ

Διαβάστε επίσης »