agones

Έκλεισε Άμπραμπατ η ΑΕΚ – Μένουν τα τυπικά! – Ο αγώνας Live

0 Σχόλια

Τα τυπικά απομένουν για να ολοκληρωθεί και επίσημα η απόκτηση του Νόρντιν Άμπραμπατ από την ΑΕΚ. Η Ένωση εδώ και αρκετό καιρό βρισκόταν σε αναζήτηση αριστερού εξτρέμ και εφόσον η περίπτωση του Ελίασον δεν προχώρησε, στράφηκε σε άλλες λύσεις. Ο Άμπραμπατ βρέθηκε ψηλά στη λίστα της, γιατί εκτός από την δεδομένη του ποιότητα, είναι και ένας έμπειρος ποδοσφαιριστής με παραστάσεις από το υψηλό επίπεδο, που σίγουρα θα δώσει και αυτοπεποίθηση στην ΑΕΚ, η οποία την έχει ανάγκη. Ο Άμπραμπατ προέρχεται από μια γεμάτη σεζόν με την Αλ Νάσρ, όπου και είχε συνολικά 34 συμμετοχές, 7 γκολ και 3 ασίστ. Επιπλέον μετράει συνολικά και 55 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα του Μαρόκο και 4 γκολ. Τις επόμενες ήμερε αναμένεται να βρίσκεται στην Αθήνα και να υπογράψει στην ΑΕΚ.

Διαβάστε το »

Προτεραιότητα ο εξτρέμ – Δύσκολη η περίπτωση του Ελίασον – Ο αγώνας Live

0 Σχόλια

Προτεραιότητα για την ΑΕΚ είναι πλέον η απόκτηση εξτρέμ. Εδώ και περίπου μια εβδομάδα και μετά την απόκτηση του Μισελέν, η Ένωση έχει εστιάσει την προσοχή της στην αναζήτηση εξτρέμ, που θα μπορεί να κάνει την διαφορά και να δώσει στην αριστερή της πλευρά την ίδια δυναμική με την δεξιά, όπου και αγωνίζεται ο Λιβάι Γκαρσία. Οι επιλογές της είναι αρκετές. Ο Ελίασον ήταν ο βασικός της στόχος, αλλά η περίπτωση του παραμένει αρκετά δύσκολη και έτσι έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν στη λίστα της και άλλοι ποδοσφαιριστές. Στόχος της πάντως είναι να έρθει πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Προτεραιότητα ο εξτρέμ – Τι γίνεται με τον Ελίασον; – Ο αγώνας Live

0 Σχόλια

Αρκούσε το εκπληκτικό του πρώτο ημίχρονο! – Ο αγώνας Live

0 Σχόλια

Πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της α Μποέμιανς και πήρε την πρόκριση για τα Play-Off του Europa Conference League. 1ο ημίχρονο Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς πολύ δυναμικά και μόλις στο 4ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα και ο Σβάμπ με κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά και η Μποέμιανς είχε δυο καλές στιγμές. Μια στο 15’ με σέντρα του Κέλι, όπου ο Μιχαϊλίδης απομάκρυνε, αλλά η μπάλα πήρε φάλτσα και κινήθηκε προς την εστία του Πασχαλάκη και μια στο 18’ με καλό σουτ του Κόουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα αουτ. Στο 28’ ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0. Ο Ελ Καντουρί βρήκε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Μπίσεσβαρ, που βγήκε απέναντι από τον Τάλμποτ και πλάσαρε εξαιρετικά. Έξι λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με φοβερό σουτ του Ελ Καντουρί, ο οποίος είχε άλλη μια ευκαιρία να σκοράρει και στο 41’, όταν αστόχησε από καλή θέση, μετά από γύρισμα του Ζίφκοβιτς. 2ο ημίχρονο Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει καλή κυκλοφορία και συνδυασμούς, όπως στο πρώτο ημίχρονο. Στο 52’ ο Μπίσεσβαρ αστόχησε από πολύ καλή θέση, ενώ στο 64’ το καλό σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο δικέφαλος του βορρά συνέχισε να πιέζει και στο 79’ ο Σφιντέρσκι…

ΠΑΟΚ – Μποέμιανς – Ο αγώνας Live

0 Σχόλια

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Μποέμιανς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Ο δικέφαλος του βορρά δεν ήταν καλός στο πρώτο ματς, στο οποίο μάλιστα βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 2-0, ενώ τελικά ηττήθηκε με 2-1, αφού μείωσε με τον Ολιβέιρα στο 77’. Θέλει να παρουσιαστεί σαφώς καλύτερος, έτσι ώστε να ανατρέψει και το σκορ του πρώτο αγώνα. Λογικά θα δούμε και πάλι τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1. Πιθανότατα με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Ροντρίγκο δεξιά, τον Βιεϊρίνια αριστερά, τους Βαρέλα και Μιχαϊλίδη στο κέντρο της άμυνας, τον Σβάμπ με τον Εσίτι στη μεσαία γραμμή, τον Ζίφκοβιτς δεξιά, τον Καγκάβα αριστερά, τον Ελ Κανυουρί πίσω από τον φορ, ο οποίος θα είναι ο Ολιβέιρα.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός, αποκλείστηκε από την Λουντογκόρετς στα πέναλτι – Ο αγώνας Live

0 Σχόλια

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε, πάλεψε όσο μπορούσε, άντεξε και στην παράταση με δέκα παίκτες, αλλά στα πέναλτι λύγισε και αποκλείστηκε από την Λουντογκόρετς. 1ο ημίχρονο  Στο δεύτερο ημίχρονο η Λουντογκόρετς μπήκε πολύ δυναμικά και μόλις στο 48’ ισοφάρισε. Ο Σωτηρίου πήρε την κεφάλια και ο Σεμέδο σημείωσε αυτογκόλ. 8 λεπτά αργότερα η Λουντογκόρετς με πέναλτι του Σωτηρίου πήρε το προβάδισμα. Όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με πέναλτι του Ελ Αραμπί. Στη συνέχεια ο Τζολάκης είχε δυο σπουδαίες επεμβάσεις. Μια σε κοντινό σουτ του Σωτηρίου στο 73’ και μια σε δυνατό σουτ του Ντεσπότοφ στο 77’. Στο 84’ ο Μασούρας έκανε ένα εκπληκτικό σουτ, αλλά ο Κάλινα απέκρουσε. Στο 86’ ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. 2ο ημίχρονο Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει δυναμικά και να κυκλοφορήσει από τα πρώτα λεπτά τη μπάλα, χωρίς πάντως να έχει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Η Λουντογκόρετς είχε ένα καλό πεντάλεπτο, όπου και δημιούργησε δυο φάσεις. Μια με σουτ του Κάουλι στο 16’, το οποίο ήταν άστοχο, όπως άστοχο ήταν και το σουτ του Ικοκό στο 19’. Από το 25’ και μετά ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε. Στο 29’ ο Ελ Αραμπί έκανε μια πολύ ωραία κίνηση και το σουτ του έφυγε λίγο δίπλα από το δοκαρι. Οι ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα στο 31’. Ο Μασούρας έκανε μια εξαιρετική…