Guillain-Barré

Τι είναι το σύνδρομο Guillain-Barré που παρουσίασε η νοσηλεύτρια η οποία παρέλυσε μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου

0 Σχόλια

Στο νοσοκομείο της Κέρκυρας νοσηλεύεται μια 40χρονη νοσηλεύτρια η οποία μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου που έκανε παρουσίασε κόπωση και παρέλυσαν τα κάτω άκρα της. Σύμφωνα με τις έως τώρα πληροφορίες η γυναίκα που είναι μητέρα, παρουσίασε το σύνδρομο Guillain-Barré, που είχε σαν αποτέλεσμα να παραλύσουν τα κάτω άκρα της. Οι γιατροί που εξετάζουν τη γυναίκα δεν είναι ακόμα σε θέση να πουν εάν το σύνδρομο που παρουσίασε συνδέεται με το εμβόλιο. “Είναι νοσηλεύτρια με 17 έτη εμπειρία. Έχει 2 παιδάκια, είναι 40 ετών και εργάζεται στην πνευμονολογική κλινική του νοσοκομείου Κέρκυρας. Όταν έκανε την Α’ δόση του εμβολίου αισθάνθηκε ένα ελαφρύ πονοκέφαλο, αδυναμία και χαμηλό πυρετό αλλά η κατάσταση εξελίχθηκε καλά τελικά σε εκείνη τη φάση” είπε o πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος που αποκάλυψε το σχετικό θέμα. Ο ίδιος μιλώντας στην εκπομπή του STAR “Αλήθειες με τη Ζήνα” τόνισε ότι τα εμβόλια θεωρούνται ασφαλή και επισήμανε ότι η εταιρεία θα πρέπει να μεριμνήσει για την αποζημίωση της νοσηλεύτριας. Συνέχισε λέγοντας: “H β’ δόση της δημιούργησε προβλήματα. Ξεκίνησαν γρήγορα μυαλγίες, ζαλάδες και ένας υψηλός πυρετός (40). Στη συνέχεια ήρθε η παραλυσία στα κάτω άκρα. Τώρα νοσηλεύεται μέσα στο νοσοκομείο. Το σύνδρομο Guillain-Barre που μου το επιβεβαίωσαν και από το νοσοκομείο είναι μια από τις παρενέργειες του εμβολίου. Και η ίδια αυτό μου είπε ότι αντιμετωπίζει τώρα. Αν είναι…

Διαβάστε το »