Ανακοίνωση εξέδωσε ο Διοικητής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου (ΠΑΓΝΗ) Γιώργος Χαλκιαδάκης, σχετικά με το θάνατο του 87χρονου, που χθες το απόγευμα έχασε τη ζωή του λίγο μετά τον εμβολιασμό του για την Covid-19.

Όπως αναφέρει, σύμφωνα με τα ευρήματα της Νεκροψίας – Νεκροτομής, ο θάνατος του 87χρονου οφείλεται, σε στένωση στεφανιαίων αγγείων και υπερτροφική καρδιοπάθεια, ενώ δεν διαπιστώθηκε εύρημα που να συνηγορεί σε αναφυλακτική αντίδραση ή άλλης, σχετιζόμενης με τον εμβολιασμό.

Η ανακοίνωση του διοικητή του ΠΑΓΝΗ

“Σύμφωνα με τα ευρήματα της Νεκροψίας – Νεκροτομής, σε σχέση με την απώλεια του συμπολίτη μας Φ.Α. ετών 87, λίγη ώρα μετά τον εμβολιασμό του, η απώλεια του οφείλεται, σε στένωση στεφανιαίων αγγείων και υπετροφική καρδιοπάθεια ενώ δεν διαπιστώθηκε εύρημα που να συνηγορεί σε αναφυλακτική αντίδραση ή άλλης, σχετιζόμενης με τον εμβολιασμό. Εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στους οικείους του”.

Νωρίτερα μιλώντας στην ΕΡΤ Ηρακλείου ο κ. Χαλκιαδάκης είχε επισημάνει ότι ο εμβολιασμός δεν έχει να κάνει με το τραγικό αυτό συμβάν, και επικαλέστηκε την βιβλιογραφία του εμβολίου όπου “δεν περιγράφεται τέτοιου είδους παρενέργεια”.

Όπως τόνισε, “δεν δικαιολογείται το εμβόλιο να κάνει τέτοια επιπλοκή σε άνθρωπο”, σε ελάχιστα μόνο λεπτά. “Δεν έχει παρατηρηθεί πουθενά στον κόσμο τέτοιο περιστατικό” είπε.

Υπουργείο Υγείας: Aναβάλλονται οι σημερινοί εμβολιασμοί σε όλα τα εμβολιαστικά κέντρα της Αττικής

Η υγρασία από τις μάσκες προσώπου μπορεί να μετριάζει τη σοβαρότητα της λοίμωξης COVID-19

Διαβάστε επίσης »